Jak poradzić sobie z emocjami, które pojawiają się w momencie otrzymania diagnozy? Jak rozmawiać o chorobie z bliskimi? Jakie objawy powinny być dla nas sygnałem, że potrzebujemy wsparcia specjalisty? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała prof. dr hab. n. med. Ewą Mojs – neuropsycholog, psycholog kliniczny, kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, podczas webinaru organizowanego przez Stowarzyszenie 3majmy się Razem w partnerstwie z Kampanią „Płuca Polski. Od kaszlu do włóknienia”. Spotkanie, które można było obejrzeć na platformie Facebook, odbyło się z okazji Światowego Dnia Twardziny.
W czerwcu obchodzimy Światowy Dzień Twardziny – choroby, której wczesnym objawem jest objaw Raynauda, charakteryzujący się nagłym zblednięciem, zasinieniem, a następnie zaczerwienieniem skóry palców rąk i/lub stóp w reakcji na zimno. Z czasem dołącza się twardnienie skóry oraz sztywność stawów. Twardzina układowa zajmuje również organy wewnętrzne, w tym płuca, doprowadzając u niektórych pacjentów do rozwoju śródmiąższowej choroby płuc.
Mimo, że zarówno twardzina układowa, jak i śródmiąższowa choroba płuc są nieuleczalne, ich szybkie rozpoznanie pozwala spowolnić rozwój chorób, a nawet je okresowo zatrzymać. Jedną ze składowych szybkiego rozpoznania jest niewątpliwie świadomość pacjentów, dlatego rok do roku Kampania Płuca Polski. Od kaszlu do włóknienia wraz ze Stowarzyszeniem 3majmy się Razem, w ramach aktywności organizowanych na obchody Światowego Dnia Twardziny, stawiają na edukację. W tym roku, poza komunikacją na kanałach społecznościowych kampanii oraz stowarzyszenia, odbył się również webinar z psychologiem – prof. dr hab. n. med. Ewą Mojs.
Celem spotkania było uświadomienie pacjentom, jak ważne i potrzebne jest nie tylko wsparcie psychologiczne w chorobie, ale także poradzenie sobie ze strachem, którego doświadcza wielu pacjentów, przed udaniem się do lekarza. Ile razy słyszę historie o tym, że czułem, że coś się dzieje niedobrego, ale bałem się pójść do lekarza i usłyszeć diagnozę. Irracjonalne odsuwanie od siebie świadomości choroby, które daje nam poczucie, że nic się nie dzieje, prowadzi jedynie do rozwoju choroby i pogorszenia naszej kondycji, a tym samym zmniejsza realną szansę na skuteczne leczenie. Pierwszy krok, który należy zrobić, to opanować strach i opór przed wizytą u lekarza i zawalczyć o swoje zdrowie, jednocześnie nie poddając się w oczekiwaniu na wizytę, bo jak wiemy kolejki są długie – mówi Violetta Zajk, prezes Stowarzyszenia 3majmy się Razem. Pani Profesor mówiła o roli wsparcia psychologicznego w radzeniu sobie z ciężką, przewlekłą chorobą, co może dać nam wsparcie psychologa a także jaka jest droga do otrzymania wsparcia psychologicznego.
Jeśli nie udało Wam się być z nami 29 czerwca podczas spotkania na żywo, zapraszamy do obejrzenia zapisu webinaru, który dostępny jest pod tym linkiem.
Zapraszamy również do regularnego śledzenia Facebooka Kampanii „Płuca Polski”, na którym znajdują się stale aktualizowane, niezbędne informacje z obszaru chorób płuc, porady dotyczące zdrowia, konkursy oraz bieżące komunikaty na temat nadchodzących aktywności.