Zajęcia z zumby, ćwiczenia z trenerem Dawidem Woźniakowskim, rozmowy z dietetykiem czy strzelnica laserowa – to tylko część atrakcji, które zostały przygotowane dla pracowników firmy Kongsberg Automotive w Pruszkowie. Ze względu na to, że piknik promował sport i zdrowie, nie mogło zabraknąć kampanii Płuca Polski. Zainteresowani mogli wykonać badania spirometryczne prowadzone przez wykfalifikowany personel medyczny oraz skorzystać z niestandardowej instalacji „Złap swój autobus”, sprawdzając przy tym kondycję swoich płuc.
Podczas pikniku organizatorzy kampanii Płuca Polski, wykonali ponad 100 badań spirometrycznych. Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, które zmniejsza przepływ powietrza przez płuca, powodując przez to trudności z oddychaniem. Choroba utrudnia chorym uprawianie sportu oraz sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Oprócz badań wszyscy chętni mogli sprawdzić swoją kondycję za pomocą niestandardowej instalacji „Złap swój autobus”. Dzięki bieżni zsynchronizowanej z telewizorem, który wyświetla animację ukazującą odjeżdżający autobus, instalacja w realny sposób ilustruje pościg za uciekającym pojazdem. Gdy użytkownikowi nie udało się dobiec do autobusu na czas, organizatorzy kampanii radzili wykonać kontrolne badanie spirometryczne, które dokładnie ocenia stan płuc.
Na terenie pikniku hostessy przeprowadzały ankiety POChP Skanerem. Aż 250 uczestników uzupełniło test i sprawdziło, czy są narażeni na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. W przypadku złego wyniku hostessy kierowały pacjenta do stoiska kampanii na badanie spirometryczne.
Zadyszka po próbie dogonienia autobusu, czy poranny kaszel mogą być pierwszymi objawami POChP, niestety często są ignorowane. Statystycznie 75% chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nie zdaje sobie sprawy, że dręczące ich objawy są spowodowane zaawansowanymi schorzeniami układu oddechowego. Niestety świadomość na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, wciąż jest na tyle niska, że pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. POChP najczęściej dotyka osoby w starszym i średnim wieku. Wczesne rozpoznanie choroby jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju choroby. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania i akcje podnoszące świadomość na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.