Edukujemy seniorów w Toruniu

W celu budowania wśród seniorów świadomości na temat śródmiąższowych chorób płuc (ILD), na początku czerwca br. odwiedziliśmy w ramach Kampanii „Płuca Polski. Od kaszlu do włóknienia” Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Słuchacze mieli możliwość uczestnictwa w wykładzie edukacyjnym oraz skorzystania z bezpłatnych badań spirometrycznych.

„Przemęczenie czy wiek? To mogą być płuca!” to tytuł cyklu spotkań edukacyjnych na temat śródmiąższowych chorób płuc (ILD) dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, których organizatorem jest Kampania „Płuca Polski. Od kaszlu do włóknienia”. Ich celem jest szerzenie wśród seniorów wiedzy na temat rzadkich chorób płuc, w tym przede wszystkim idiopatycznego włóknienia płuc (IPF), jego niespecyficznych objawów oraz promocja właściwych zachowań, polegających głównie na jak najwcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się na katowickim UTW na Uniwersytecie Śląskim w maju br., gdzie spotkanie edukacyjne dla seniorów poprowadziła dr n. med. Marzena Trzaska-Sobczak, specjalista chorób wewnętrznych oraz specjalista chorób płuc z Oddziału Pneumonologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, Katedry i Kliniki Pneumonologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Drugie  spotkanie zorganizowaliśmy 4 czerwca na Toruńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie wykład poprowadziła dr n. med. Agnieszka Jarzemska, pulmonolog, specjalista chorób płuc z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, która przedstawiła najważniejsze zagadnienia nt. rzadkich schorzeń płuc, w tym przede wszystkim idiopatycznego włóknienia płuc (IPF), a także odpowiedziała na pytania słuchaczy.

Uczestnicy spotkań mogli skorzystać również z bezpłatnych badań spirometrycznych, pozwalających ocenić kondycję płuc. Zachęcamy do obejrzenia mini fotorelacji z ostatniego wydarzenia z Torunia oraz regularnego śledzenia profilu Kampanii „Płuca Polski” na Facebooku.

Scroll to Top