Zabawa, tańce i przemarsz 8 tysięcy osób – tak wyglądała III Ogólnopolska Parada Seniorów, która przeszła w weekend ulicami Warszawy. Kolorowy pochód poprowadziła DJ Wika, a wraz z nią maszerowała m.in. Jolanta Kwaśniewska.
– Panie, które ze mną maszerowały przez cały czas tańczyły, podrygiwały. Są pełne siły, pełne radości, jest z kogo czerpać – mówi newsrm.tv Jolanta Kwaśniewska, prezes fundacji Porozumienie Bez Barier. Parada Seniorów była okazją do wspólnego świętowania i zawierania nowych znajomości. – Cieszę się, że Parada jest. Ludzie chcą się integrować. Jednoczymy się wiekiem, możemy się wspólnie bawić, być otwarci – dodaje DJ Wika.
Parada Seniorów i Piknik Pokoleń był także okazją do sprawdzenia swojego zdrowia. Uczestnicy wydarzenia mogli np. za pomocą aplikacji, przygotowanej przez kampanię Płuca Polski, sprawdzić czy nie zagraża im przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Choroba dotyka głównie osób w średnim i starszym wieku. Oprócz nieustępującej duszności, chorym dokucza także kaszel i wykrztuszanie wydzieliny. W celu diagnozy POChP, osoby podejrzewające u siebie to schorzenie, powinny poddać się prostemu i nieinwazyjnemu pomiarowi oddechu, tzw. spirometrii. Badania zalecane są głównie osobom po 40 roku życia, które są czynnymi lub biernymi palaczami. Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie POChP jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, polegające na występowaniu nieodwracalnego zwężenia oskrzeli. Zmniejsza ono przepływ powietrza, w konsekwencji prowadząc do inwalidztwa oddechowego. Statystycznie 75% chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nie wie, że ma POChP i lekceważy objawy, takie jak kaszel czy uczucie duszności. Ze względu na bardzo niski stopień świadomości społeczeństwa na temat tej choroby, kampanii Płuca Polski prowadzi działania, które mają na celu upowszechnić informacje na temat POChP.
Działania prowadzone przez kampanię Płuca Polski, oprócz edukacji społeczeństwa na temat POChP, dają również szansę skorzystania z badań układu oddechowego i sprawdzenia pojemności swoich płuc. Podczas Parady Seniorów chętni mogli ocenić ryzyko wystąpienia u nich POChP.