
17 listopada 2021
W Polsce z POChP zmaga się około 2 milionów osób. Oprócz chorych, u których chorobę wykryto i wdrożono odpowiednią terapię, wciąż ogromna grupa chorych pozostaje nie zdiagnozowana, a więc nie leczona. Dlatego tak ważne jest rozpowszechnianie informacji o POChP i zwiększanie świadomości o jej przyczynach i objawach. Choroba rozwija się stopniowo, przez wiele lat. Dotyka głównie osoby palące papierosy, w średnim oraz starszym wieku, spośród których większość stanowią mężczyźni, choć chorych kobiet przybywa. W przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc następuje pogorszenie funkcji płuc oraz wystąpienie niewydolności oddechowej. Niezwykle istotna jest tu wczesna diagnoza – im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym wcześniej można rozpocząć leczenie, spowalniając jej dalszy postęp i poprawiając jakość życia chorego.

Co również istotne, POChP jest chorobą, której w większości przypadków można zapobiec! Ważne by unikać czynnego i biernego palenia oraz ograniczać przebywanie w środowisku o zanieczyszczonym powietrzu.
A co czeka nas z okazji obchodów Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)?
Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)
Wciąż niewystarczająca wiedza na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) sprawia, że pacjenci zgłaszają się do lekarza zbyt późno, zwykle już w zaawansowanym stadium choroby. Dobrą okazją, aby budować społeczną świadomość w zakresie profilaktyki, objawów i leczenia POChP jest obchodzony co roku w listopadzie Światowy Dzień POChP. W tym czasie szczególnie zachęcamy do wykonywania badań spirometrycznych, a także do konsultacji z lekarzem w przypadku pojawienia się dolegliwości, takich jak nieprzemijający kaszel, trudności z oddychaniem i duszność.W Polsce z POChP zmaga się około 2 milionów osób. Oprócz chorych, u których chorobę wykryto i wdrożono odpowiednią terapię, wciąż ogromna grupa chorych pozostaje nie zdiagnozowana, a więc nie leczona. Dlatego tak ważne jest rozpowszechnianie informacji o POChP i zwiększanie świadomości o jej przyczynach i objawach. Choroba rozwija się stopniowo, przez wiele lat. Dotyka głównie osoby palące papierosy, w średnim oraz starszym wieku, spośród których większość stanowią mężczyźni, choć chorych kobiet przybywa. W przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc następuje pogorszenie funkcji płuc oraz wystąpienie niewydolności oddechowej. Niezwykle istotna jest tu wczesna diagnoza – im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym wcześniej można rozpocząć leczenie, spowalniając jej dalszy postęp i poprawiając jakość życia chorego.

Co również istotne, POChP jest chorobą, której w większości przypadków można zapobiec! Ważne by unikać czynnego i biernego palenia oraz ograniczać przebywanie w środowisku o zanieczyszczonym powietrzu.
A co czeka nas z okazji obchodów Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)?
- Udział pulmonologa dr hab. n. med. Katarzyny Górskiej w audycji „Cztery Pory Roku” na antenie Programu 1 Polskiego Radia, 17 listopada br., około godz. 9:35,
- Spotkanie online z prof. dr hab. n. med. Adamem Antczakiem (z możliwością zadawania pytań) w ramach cyklu livestreamingów na Facebooku kampanii „Płuca Polski”, 18 listopada br. o godz. 18:00,
- Posty z garścią najważniejszych informacji na temat POChP na Facebooku kampanii „Płuca Polski”.
Zobacz również

25 czerwca 2016
Płuca Polski na Paradzie Seniorów
Zabawa, tańce i przemarsz 8 tysięcy osób – tak wyglądała III Ogólnopolska Parada Seniorów, która przeszła w weekend ulicami Warszawy. Kolorowy pochód poprowadziła DJ Wika, a wraz z nią maszerowała m.in. Jolanta Kwaśniewska.
Zobacz więcej >
22 listopada 2023
Cała prawda o POChP – live z lekarzem rodzinnym
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), określana czasem podstępną, z uwagi na powolne, niezauważalne narastanie objawów, takich jak kaszel, zadyszka, zmęczenie, była głównym tematem zorganizowanego przez Kampanię „Płuca Polski” webinaru. Pretekstem...
Zobacz więcej >
24 października 2023
Konkurs „Jedz sezonowo jesienią” na Facebooku
Za oknami prawdziwa jesień. Dni są coraz krótsze, a świat powoli traci swoją soczyście zieloną barwę. Podobnie jak przyroda, tak i my powinniśmy przygotować organizm do bardziej wymagającego okresu w roku oraz zadbać o odporność.
Zobacz więcej >