Najistotniejsze zalecenia dla osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc oraz zasady profilaktyki chorób płuc wybrzmiały podczas listopadowego webinaru zorganizowanego przez Kampanię „Płuca Polski. Od kaszlu do włóknienia” z okazji tegorocznego Światowego Dnia POChP. Wykład poprowadził, a także odpowiedział na pytania widzów – specjalista medycyny rodzinnej, lek. Mateusz Szmidt.
W przeddzień tegorocznych obchodów Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), przypadających 20 listopada 2024 roku, Kampania „Płuca Polski. Od kaszlu do włóknienia” zorganizowała tradycyjnie webinarium pozwalające na spotkanie z ekspertem zajmującym się w swojej praktyce lekarskiej tematem POChP.
Specjalista medycyny rodzinnej – lek. Mateusz Szmidt, opowiedział m.in.: o chorobie oraz jej objawach, a także diagnostyce różnicującej w kierunku innych, śródmiąższowych chorób płuc. Nie zabrakło też przydatnych informacji nt. ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej w POChP, a także zaleceń dla chorych, które obejmują:
- regularne konsultacje z lekarzem oraz zażywanie leków zgodnie z zaleceniami,
- zachowanie regularnej aktywności fizycznej, dostosowanej do możliwości chorego oraz wykonywanie ćwiczeń oddechowych,
- stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety,
- niepalenie papierosów i unikanie przebywania w zadymionych pomieszczeniach,
- ochronę przed infekcjami i przyjmowanie szczepień ochronnych przeciwko COVID-19, grypie i pneumokokom,
- dbanie o odpoczynek i wysypianie się.
W drugiej części spotkania specjalista odpowiedział na wiele ciekawych pytań zadanych przez naszych widzów, m.in. czy gra na instrumencie dętym może prowadzić do rozwoju POChP.
Jeśli nie mieliście okazji wziąć udziału w spotkaniu na żywo – przez cały czas macie możliwość obejrzenia zapisu spotkania dostępnego pod tym linkiem i poszerzenia swojej wiedzy o przydatne informacje na temat tej często występującej choroby, z którą w Polsce zmaga się około 2 mln osób! Zachęcamy do obejrzenia.
Zapraszamy także do regularnego śledzenia Facebooka Kampanii „Płuca Polski. Od kaszlu do włóknienia”, na którym znajdują się stale aktualizowane informacje z obszaru chorób płuc, porady dotyczące zdrowia, konkursy oraz bieżące komunikaty na temat nadchodzących aktywności.