Fizjoterapia oddechowa, zaraz obok leczenia farmakologicznego, jest jednym z kluczowych elementów terapii chorób układu oddechowego. Regularnie wykonywana wpływa korzystnie na poprawę komfortu życia pacjentów, m.in. poprzez zmniejszenie uczucia duszności i zwiększenie tolerancji wysiłku.
Zaproponowane ćwiczenia pacjent może wykonywać zupełnie sam. Wspomagają one funkcjonowanie układu oddechowego, a część z nich bazuje na technikach radzenia sobie ze stresem, ułatwiając wyciszenie i zasypianie. Stanowią one dodatkową pomoc w regulacji trudnych emocji, które także mogą być wynikiem przewlekłej choroby płuc, takiej jak IPF, ILD czy POChP. Większość ćwiczeń została zaproponowana w dwóch wariantach, dzięki czemu z łatwością mogą zostać dostosowane do stanu zdrowia i możliwości chorego. Co istotne, ćwiczenia z powodzeniem mogą być wykonywane w domu z wykorzystaniem podręcznych przedmiotów – nie wymagają posiadania profesjonalnego sprzętu sportowego
Warto pamiętać, aby przed rozpoczęciem rehabilitacji oddechowej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym i/lub fizjoterapeutą, w celu omówienia ewentualnych przeciwwskazań do ćwiczeń, które mogą wynikać np. z innych chorób współistniejących, uniemożliwiających ich wykonywanie.
Pobierz poradnik w formie PDF: Poradnik fizjoterapii oddechowej
Ćwiczenie 1
Nauka oddychania torem przeponowym
Ćwiczenie 2
Oddychanie 4 – 7 – 8
Ćwiczenie 3
Ćwiczenie rozciągające klatkę piersiową (w pozycji stojącej)
Ćwiczenie 4
Ćwiczenie rozciągające klatkę piersiową oraz wzmacniające mięśnie tułowia I
Ćwiczenie 5
Ćwiczenie rozciągające klatkę piersiową I
Ćwiczenie 6
Ćwiczenie rozciągające klatkę piersiową II
Ćwiczenie 7
Ćwiczenie rozciągające klatkę piersiową III
Ćwiczenie 8
Ćwiczenie rozciągające klatkę piersiową IV
Ćwiczenie 9
Ćwiczenie rozciągające klatkę piersiową oraz wzmacniające mięśnie tułowia
Ćwiczenie 10
Ćwiczenie rozciągające klatkę piersiową oraz wzmacniające mięśnie tułowia II
Ćwiczenie 11
Ćwiczenia przeciwzakrzepowe kończyn dolnych
Ćwiczenie 12