Przewlekła obturacyjna choroba płuc (w skrócie POChP) jest przewlekłą chorobą płuc, spowodowana trwałym,
nieodwracalnym zwężeniem (czyli obturacją) oskrzeli. Skutkuje to
pogorszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe powodując trudności
z oddychaniem, czyli duszność.
W Polsce na POChP choruje ok. 2 milionów osób.[1] Typowy pacjent, u którego diagnozuje się przewlekłą obturacyjną chorobę płuc to mężczyzna mający około 50 lat, palący papierosy. Niestety choroba jest coraz częściej diagnozowana również u młodszych osób. Przypuszcza się, że jest to związane z niewystarczającą wczesną edukacją w zakresie szkodliwości palenia papierosów. Wśród przyczyn POChP wymienia się również ekspozycję na szkodliwe pyły i dymy we wdychanym powietrzu.
POChP to przewlekła choroba płuc, niemożliwa do wyleczenia. Brak właściwej terapii sprawia, że pacjent z czasem nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować z powodu choroby. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że POChP zajmuje 3. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów globalnie.[2] Aby podnosić wiedzę na temat tej choroby, a przede wszystkim przeciwdziałać przyczynom rozwoju POChP, każdego roku, w 2. lub 3. środę listopada obchodzony jest Światowy Dzień POChP.
[1] https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/profilaktyka-pochp-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,568.html (wejście: 21.09.2023)
[2] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/chronic-obstructive-pulmonary-disease-(copd) (wejście: 21.09.2023)