Ze względu na uzdrowiskowy charakter miasta, do Krynicy-Zdroju przyjeżdżają turyści i kuracjusze z całego kraju. To tutaj leczy się, m.in. schorzenia pulmonologiczne i dlatego też, w drugim tygodniu sierpnia, w ramach 5. edycji kampanii Płuca Polski, odbyło się wydarzenie specjalne, podczas którego każdy mógł bezpłatnie zbadać swoje płuca. Mimo długiej kolejki, wszystkim zainteresowanym, (141 osobom), udało się wykonać badanie spirometryczne.
W ostatni piątek, 09 sierpnia, przed pomnikiem Adama Mickiewicza przedstawiciele kampanii Płuca Polski wraz z wykwalifikowanymi pielęgniarkami oferowali bezpłatne testy pojemności płuc – spirometrię. Badanie to pomaga ocenić możliwość istnienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Zainteresowanie akcją przeszło oczekiwania organizatorów. Badaniu poddało się ponad 140 osób. Byli to zarówno młodsi mieszkańcy i turyści, jak i seniorzy korzystający z sanatoriów.
Wszyscy odwiedzający namiot kampanii Płuca Polski, mieli również możliwość skorzystania z POChP Skanera – rodzaju ankiety, w której odpowiadając na kilka prostych pytań, przygotowanych przez lekarzy pulmonologów, można wstępnie ocenić ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
„Wydarzenia, takie jak to w Krynicy-Zdroju, mają na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat chorób płuc, które są tzw. „cichymi zabójcami”. Wśród nich jest POChP, które dotyczy bardzo wielu osób, z których aż 75% nawet nie wie, że cierpi na to schorzenie. Zainteresowanie mieszkańców i kuracjuszy akcją było bardzo duże. Osoby, które skorzystały z bezpłatnych badań spirometrycznych, otrzymały informacje dotyczące kondycji swoich płuc. Okazało się, że wiele z nich, dopiero dzięki nam, usłyszało o POChP i o konsekwencjach, jakie ta choroba za sobą niesie. To utwierdza nas w przekonaniu, że tego rodzaju działania są potrzebne” – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to podstępne schorzenie, które plasuje się na 4. miejscu w rankingu najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Głównym czynnikiem zachorowań jest dym tytoniowy, a w grupie ryzyka znajdują się osoby po 40. roku życia, palące papierosy.[1] Do najczęstszych objawów POChP zaliczamy: duszność, przewlekły kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny i ucisk w klatce piersiowej. Jest to choroba, której nie można wyleczyć, jednak jeśli odpowiednio wcześnie zostanie postawiona diagnoza oraz włączone leczenie, to możliwe jest zahamowanie postępu POChP i na dłuższy czas zachowanie dotychczasowego poziomu życia pacjenta.
„Idiopatyczne włóknienie płuc jest chorobą nieuleczalną, jednak odpowiednia terapia może pomóc w opóźnieniu postępów choroby i w zachowaniu dobrej jakości życia pacjenta. Osoby chore na IPF mają suchy, napadowy kaszel, duszność, łatwo się męczą i trudniej im wykonywać nawet proste, codzienne czynności. Dzięki właściwie dobranym lekom oraz regularnym ćwiczeniom, codzienne funkcjonowanie może stać się dla nich mniej uciążliwe. W namiocie kampanii Płuca Polski w Krynicy-Zdroju można było uzyskać informacje na temat samej choroby, czynników ryzyka oraz ścieżki diagnozy i leczenia IPF” – mówi dr Katarzyna Lewandowska, ekspert kampanii Płuca Polski, Klinika Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Zdiagnozowanie POChP i IPF nie musi wprowadzać wielkich zmian w życiu chorego. Pacjent nadal może prowadzić podobny styl życia do tego sprzed diagnozy. Ważne jest jednak rozpoczęcie odpowiednio dobranej terapii oraz regularne wizyty u lekarza pulmonologa.
Bezpłatne badania spirometryczne w Krynicy-Zdroju cieszyły się bardzo dużą popularnością. Wszyscy, którzy wzięli udział w akcji, oprócz informacji na temat stanu zdrowia swoich płuc, otrzymali również materiały edukacyjne dotyczące takich chorób jak POChP i IPF.
[1] Raport „Płuca Polski”, 2016 r. przeprowadzony przez TNS Polska pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Boehringer Ingelheim, Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej. Wnioski opracował prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński.