Objawy idiopatycznego włóknienia płuc często są na tyle niespecyficzne, że nie wzbudzają niepokoju pacjenta. Na samym początku pojawia się:
- suchy kaszel,
- krótki oddech/zadyszka.
Jeśli utrzymują się one niezmiennie przez okres dłuższy niż 8 tygodni, powinny być dla pacjenta czerwoną lampką do zasięgnięcia porady lekarza.
Charakterystycznym objawem, który jednak jest w stanie zauważyć lekarz, nie pacjent, jest odgłos trzeszczenia w płucach, przypominający odpinanie rzepu, słyszany podczas osłuchiwania chorego. Jeśli się pojawi, zlecona zostanie dalsza diagnostyka w kierunku rozpoznania IPF.
Kolejnym charakterystycznym, ale pojawiającym się nie u wszystkich objawem idiopatycznego włóknienia płuc są pałeczkowate palce. Jak one wyglądają? Końcówki palców (paliczków dalszych) nabierają pogrubionego kształtu, paznokieć natomiast robi się wypukły, zaokrąglony, jakby chciał pokryć dookoła cały palec (są to tzw. paznokcie zegarkowate, przypominające szkiełko od zegarka).
Nieleczone idiopatyczne włóknienie płuc będzie prowadziło do pogorszenia się stanu chorego, które odczuje on przede wszystkim poprzez nasilający się dokuczliwy kaszel oraz zadyszkę przy coraz mniejszym wysiłku fizycznym. Wpływa to znacząco na jakość życia chorego, dlatego między innymi tak ważna jest wczesna diagnoza i możliwość rozpoczęcia leczenia.
Dowiedz się więcej:
Idiopatyczne włóknienie płuc – Istotne informacje o chorobie