Czym jest POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (w skrócie POChP) jest przewlekłym schorzeniem układu oddechowego, kiedy dochodzi do trwałego, nieodwracalnego  zwężenia (czyli obturacji) oskrzeli. Skutkuje to pogorszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe powodując trudności z oddychaniem, czyli duszność.

W Polsce na POChP choruje ok. 2 milionów osób.[1] Typowy pacjent, u którego diagnozuje się przewlekłą obturacyjną chorobę płuc to mężczyzna mający ok. 50 lat, palący papierosy. Niestety choroba jest coraz częściej diagnozowana również u młodszych osób. Przypuszcza się, że jest to związane z niewystarczającą wczesną edukacją w zakresie szkodliwości palenia papierosów. Wśród przyczyn POChP wymienia się również ekspozycję na szkodliwe pyły i dymy we wdychanym powietrzu.

Choroba jest nieuleczalna a brak właściwej terapii sprawia, że pacjent z czasem nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że POChP zajmuje 3. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów globalnie.[2] Aby podnosić wiedzę na jej temat, a przede wszystkim przeciwdziałać przyczynom rozwoju POChP, każdego roku, w 2. lub 3. środę listopada obchodzony jest Światowy Dzień POChP.

[1] https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/profilaktyka-pochp-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,568.html (wejście: 21.09.2023)
[2] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/chronic-obstructive-pulmonary-disease-(copd) (wejście: 21.09.2023)

Scroll to Top